Jak si zpříjemnit učení neoblíbených předmětů

„Mě to počítání nebaví!“ – věta, kterou může každý rodič slyšet ve chvíli, kdy dítě ve škole narazí na jeden z často problematických předmětů. Stížnosti na příklady mohou být ještě ten lepší případ. V horším případě chodí dítě domů podrážděné se zhoršujícím se prospěchem ve všech dalších předmětech, které mu doposud šly. Kde se skrývá problém?každé dítě je jedinečné a problémy s určitou látkou ve škole může do svého chování promítat různě. Někdo zanevře na školu úplně a je těžké hledat, zda za horšími známkami nestojí jiný problém. Při pravidelném učení s dítětem ale sami přijdete na to, kde je dítě silné v kramflecích a kde pokulhává. Díky tomu včas odhalíte možný kámen úrazu. Zabraňte tomu dřív, než narazíte. Je sice jen na vás, jakou taktiku pro vylepšení studijních výsledků zvolíte, ale nikdy nezapomínejte na to, že s dobrou náladou jde všechno líp. Spíše než k příkazům, kterými dětem pomůžete k averzi, probuďte v dětech správnou motivaci. Pusťte se do zábavného odpoledne plného her, při kterých se dítě něco naučí. Odměna a dobrá nálada může pomoct více, než direktivní příkazy a počítání od rána do večera.

Matematika

Jedním z problémových předmětů je matematika. Systematické počítání příkladů oživte například skládáním příkladů z drobných domácích sušenek. Připravte je nejlépe ve zdravé formě, s ovesnými vločkami a oříšky, které jsou navíc dobré na paměť. Nakreslete navrch čokoládou čísla a znaky a pusťte se do příkladů. Chutná odměna namotivuje každého počtáře. Pro menší děti můžete k snadnému počítání použít korálky a počítadla. Navíc můžete dětem pořídit didaktické pomůcky plné barev, které vedle číslic a symbolů obsahují i abecedu. Sušenky ale napečte stejně, po vysilujícím počítání přijdou k chuti i vám.

rsz_dreamstime_m_77886784

Jazyky

Čím více smyslů při učení zapojíte, tím více si zapamatujete. Děti, zejména ty tvořivější, si zapamatují básničky i vyjmenovaná slova snáze, když si je nakreslí. Čím více asociací si s daným slovem, veršem nebo slovíčkem spojíte, tím rychleji a snadněji si jej vybavíte později. Pokud jste s učením českého jazyka teprve na začátku, naučte se písmenka s obrázkovou abecedou.

Dějepis

Zapamatovat si letopočty a mnoho historických událostí, které si s nimi musíte spojit, je pro někoho velice složité. Některé děti potřebují slyšet poutavý příběh, který jim pomůže k zapamatování. Pokud nemáte to štěstí na učitele vypravěče, poohlédněte se po některých knížkách, v nichž jsou tyto příběhy podány jinou, zábavnější formou. Další variantou je výlet za historickou památkou, kdy opět funguje princip asociací s daným objektem.

Zeměpis

Barvy a obrázky – i zeměpis může být kreativní. Výuku států si oživte kreslením vlajek a symbolů, které jsou pro daný stát významné – v Holandsku jsou to v první řadě tulipány a sýry, Francie je bohatá na vinnou révu, v Dánsku se vynalezlo lego apod. Pořiďte dětem širokou paletu barev a barevné papíry, ze kterých mohou vystřihovat a lepit vlajky do sešitů.

Přírodopis

Za přírodopisem se vydejte kam jinam než do přírody. Názorně svým dětem ukažte, že listy, šišky a letokruhy nejsou jen náplní stránek učebnic. Navíc uděláte i něco pro svoje zdraví. Pokud máte smůlu na počasí, vytáhněte kreslící kartony, sáhněte po barvičkách, nakreslete si pexeso a pusťte se do studia.